Artikel 107: Codificatie; bestuursrecht
- De wet regelt het burgerlijk recht, het strafrecht en het burgerlijk en strafprocesrecht in algemene wetboeken, behoudens de bevoegdheid tot regeling van bepaalde onderwerpen in afzonderlijke wetten.
- De wet stelt algemene regels van bestuursrecht vast.
In andere talen:
Inhoud
Toelichting
De regels voor het burgerlijk recht, het strafrecht en het burgerlijk- en strafprocesrecht staan in negen boeken van het Burgerlijk Wetboek:
- boek 1: Personen en Familierecht
- boek 2: Rechtspersonen
- boek 3: Vermogensrecht
- boek 4: Erfrecht
- boek 5: Zakelijke rechten
- boek 6: Verbintenissen in het algemeen
- boek 7: Bijzondere overeenkomsten
- boek 7a: Bijzondere overeenkomsten, vervolg
- boek 8: Verkeersmiddelen en vervoer
en in
- het Wetboek van Strafrecht
- het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering
- het Wetboek van Strafvordering.
Verder staan algemene regels van bestuursrecht in de Algemene wet bestuursrecht.
Formele toelichting
Volgens artikel 107 moeten het burgerlijk recht, het strafrecht en het burgerlijk en strafprocesrecht in beginsel in algemene wetboeken worden geregeld. Dat zijn het Burgerlijk Wetboek, het Wetboek van Strafrecht, het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering en het Wetboek van Strafvordering.
Het tweede lid van dit artikel draagt de wetgever op algemene regels van bestuursrecht vast te stellen. Deze regels zijn opgenomen in de Algemene wet bestuursrecht.
In eenvoudig Nederlands
- Alle wetten van het burgerlijk recht, het strafrecht, het burgerlijk en strafprocesrecht en alle andere wetten gelden voor heel Nederland.
- In de wet staan regels over hoe de overheid ons land bestuurt.
Uitleg
Dit artikel van de Grondwet zegt dat het recht overal in Nederland hetzelfde is. Tijdens de Republiek der Verenigde Nederlanden mocht elke provincie nog zelf wetten maken. Bij het maken van de Grondwet van 1814 wilde de regering dat niet meer. Daarom staat vanaf 1814 in de Grondwet dat onze wetten overal in Nederland hetzelfde zijn.
In het tweede punt van dit artikel staat dat er een wet is waarin staat hoe de overheid Nederland bestuurt. Dit is de Algemene wet bestuursrecht. Hierin staan regels over hoe de overheid ons land moet besturen. Dat burgers soms mee mogen praten over het bestuur van het land (inspraak). Dat je als burger soms ook mag zeggen dat je het niet eens bent met het bestuur (bezwaar). En dat de rechter soms beoordeelt of de overheid zich aan de wet houdt.
Tijdlijn van het artikel
Wat veranderde er ?
gemarkeerd = toegevoegd · doorgestreept = verwijderd