Parlement akkoord met nieuwe regels voor belasten inkomsten digitale bedrijven
De vergadering stelt voor om de richtlijnen voor het belasten van digitale ondernemingen in de EU i te verbreden.
Het Europees Parlement i nam met grote meerderheid twee adviezen aan op een voorstel van de Raad i. Dit voorstel omvat richtlijnen voor vennootschapsbelasting voor bedrijven met een aanmerkelijke digitale aanwezigheid en een digitaledienstenbelasting.
Levering van digitale content toegevoegd aan belastbare diensten
De Europarlementariërs voegden aan de lijst met belastbare diensten de levering van ´content op een digitale interface, zoals video, audio, spellen of tekst met gebruikmaking van een digitale interface´ toe. Dit is ongeacht of de content in het bezit is van de entiteit of wanneer het de rechten heeft om het te distribueren. Online platforms die digitale content verkopen, zoals Netflix, kunnen hierdoor belast worden.
Lagere drempels voor belastbare inkomsten in de EU
De EP-leden gingen akkoord met een verminderen van de drempel waarboven de inkomsten van een onderneming onder hevig zijn aan belasting. De regels zijn van toepassing op elke entiteit die meer dan 40 miljoen euro aan inkomsten in de EU genereerd gedurende een financieel jaar. De Europese Commissie i stelde voor dat deze drempel kwam te liggen op 50 miljoen euro.
Digitaledienstenbelasting: een tijdelijke oplossing.
De Europarlementariërs benadrukken dat de digitaledienstenbelasting een tijdelijke maatregel is. Het aannemen van de aanmerkelijke digitale aanwezigheid, de gemeenschappelijke geconsolideerde heffingsgrondslag voor vennootschapsbelasting of vergelijkbare regels op OESO i- of VN-niveau zullen permanente oplossingen zijn.
Quotes
De rapporteur voor de digitaledienstenbelasting Paul Tang i (S&D, NL) zei: “Zowel het Europees Parlement als de Europese burgers willen dat de techreuzen hun belasting gaan betalen. Daarom hebben wij voor deze ambitieuze digitaledienstenbelasting gestemd, ook voor het belasten van de inkomsten van online steamingsdiensten. We hebben het hier over eerlijkheid, waarbij iedereen een eerlijk deel betaald.”
De rapporteur voor de Aanmerkelijke Digitale Aanwezigheid Dariusz Rosati i (EVP, PL) zei: “Belastingen moeten betaald worden waar een bedrijf waarde creëert, ongeacht of dit een digitale of traditionele onderneming is. De EU kan dit probleem niet aanpakken door de ruzies en veto´s in de Raad. De Europese Unie moet een trendsetter zijn, terwijl we werken aan een internationale oplossing op het niveau van de OESO. Het is tijd om in beweging te komen!”
Resultaat van de stemming
Het rapport over de digitaledienstenbelasting is aangenomen met 451 stemmen voor, 69 stemmen tegen en 64 onthoudingen.
Het rapport over de vennootschapsbelasting bij een aanmerkelijke digitale aanwezigheid is aangenomen met 439 stemmen voor, 58 stemmen tegen en 81 onthoudingen.
Vervolgstappen
Het Parlement heeft een consulterende rol op het gebied van belastingen, (Art. 115 VWEU). Het is daarom aan de Raad om unaniem te beslissen over de definitieve inhoud van de nieuwe regelgeving. Het Parlement zet zich in om de goedkeuring van de Raad voor het einde van mandaat in april 2019 te krijgen.