Winnaar Sacharovprijs 2014: Denis Mukwege

Met dank overgenomen van Europees Parlement (EP) i, gepubliceerd op woensdag 22 oktober 2014, 11:58.

Denis Mukwege is de winnaar van de Sacharovprijs voor de vrijheid van denken 2014. Dit besluit werd genomen door EP-voorzitter Martin Schulz en de fractievoorzitters. Mukwege zal worden uitgenodigd om op 26 november in Straatsburg de prijs in ontvangst te nemen.

EP-Voorzitter Schulz zei bij de aankondiging: "De Conferentie van voorzitters heeft unaniem Dr. Denis Mukwege uit de Democratische Republiek Congo uitgeroepen als winnaar van de Sacharovprijs voor zijn strijd voor de bescherming van in het bijzonder vrouwen."

Schulz zei dat het niet een beslissing tegen EuroMaidan was en bracht hulde aan de andere finalisten door te laten weten dat de vertegenwoordigers van EuroMaidan zullen worden uitgenodigd voor de prijsuitreiking in november en dat het Parlement per direct een delegatie met vertegenwoordigers van alle fracties naar Azerbeidzjan zal sturen om Leyla Yunus te ontmoeten en haar te steunen in haar strijd voor democratie en vrijheid in haar land.

De gynaecoloog die opkomt voor vrouwenrechten

In vele gewapende conflicten in de wereld, wordt verkrachting als oorlogswapen gebruikt. Mukwege besloot om slachtoffers in zijn land te gaan helpen. De 59-jarige gynaecoloog richtte het Panzi-ziekenhuis in Bukavu op in 1998, toen een oorlog plaatsvond in de Democratische Republiek Congo. Hij behandelt daar nog steeds slachtoffers van seksueel geweld die ernstige verwondingen hebben opgelopen.

De oorlog in de DRC zou officieel voorbij zijn, maar het gewapende conflict woedt nog steeds in het oostelijke deel van het land en de aanvallen op burgers, met inbegrip van groepsverkrachtingen, vinden nog steeds plaats.

Naast zijn regelmatige reizen naar het buitenland om vrouwenrechten te bepleiten en het beheren van het Panzi-ziekenhuis, blijft Mukwege twee dagen per week patiënten zien en opereren. Hij werd genomineerd door de S&D- en ALDE-fracties en Europarlementariër Barbara Lochbihler.

De Sacharovprijs

De Sacharov-prijs voor vrijheid van denken wordt jaarlijks door het Europees Parlement uitgereikt. De prijs werd opgericht in 1988 om individuen en organisaties die mensenrechten en fundamentele vrijheden verdedigen, te eren. Vorig jaar werd de prijs toegekend aan Malala Yousafzai, de Pakistaanse voorvechtster van onderwijs voor meisjes.

Schendingen van mensenrechten

Het Europees Parlement neemt alle schendingen van mensenrechten serieus, ongeacht waar ze plaatsvinden. Bij het nastreven van dit doel ,vragen de leden om aandacht bij gevallen van schendingen en helpen ze bij het waarnemen van verkiezingen om ervoor te zorgen date mensenrechten worden beschermd in de externe economische en handelsovereenkomsten van de EU. Daarnaast reiken zij jaarlijks de Savcharovprijs uit.

REF. : 20141016STO74202