WHO: Nederland twaalfde op wereldranglijst kanker

Met dank overgenomen van /RNW (RNW), gepubliceerd op maandag 24 januari 2011.

Nederland staat twaalfde op de ranglijst van landen waar kanker het meest voorkomt. Dat heeft het Wereld Kanker Onderzoek Fonds maandag bekendgemaakt. Denemarken is koploper.

Jaarlijks krijgen 286,8 op de honderdduizend Nederlanders kanker, blijkt uit de meest recente cijfers van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Het hoge aantal komt deels door de goede diagnose en registratie van de ziekte. Daarnaast speelt het actief screenen een grote rol, met name naar borst- en baarmoederkanker. Ook de vergrijzing in Nederland is een belangrijke factor; kanker komt onder ouderen vaker voor.

De twaalfde plaats van Nederland heeft verder te maken met de hoge alcoholconsumptie, het toenemend aantal mensen met overgewicht en het percentage rokers, dat hoger ligt dan in andere landen in West-Europa.

Vrouwen

Als de lijst wordt uitgesplitst naar Nederlandse mannen en vrouwen, staan mannen op de 24ste plaats en vrouwen op de vijfde. Dat komt onder meer doordat Nederlandse vrouwen relatief veel roken.

Wat betreft borstkanker, een vorm van kanker die verband houdt met overtollig lichaamsvet en alcoholconsumptie, bezet Nederland zelfs de 4e plaats, met 98,5 per honderdduizend vrouwen. Belgische vrouwen staan hier op de eerste plaats.

Als het gaat om het aantal mensen dat jaarlijks overlijdt aan kanker, staat Nederland op de 29ste plaats met gemiddeld 122 per honderdduizend. Mongolië staat hier bovenaan.

Doorlopend onderzoek

Het onderzoek naar kanker is een doorlopend onderzoek, zegt Sabrina Schouw van het Wereld Kanker Onderzoek Fonds. Om de paar maanden worden updates gepubliceerd. Zij wijst erop dat het lastig is 'rankings' van landen te vergelijken: 'Dat komt doordat onderzoeksmethodieken veranderen. Een land kan bijvoorbeeld opeens flink stijgen door betere diagnose en registratie.'

Hoge inkomens

Het zijn met name landen met hoge inkomens die hoog op de lijst staan, zoals Europese landen i, Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten.

Professor Martin Wiseman, medisch en wetenschappelijke adviseur voor het Wereld Kanker Onderzoek Fonds: 'We weten dat mensen in hoge inkomenslanden vaak meer overgewicht hebben, meer alcohol drinken en minder bewegen. Er bestaat overtuigend wetenschappelijk bewijs dat deze factoren het risico

verhogen op een aantal veel voorkomende vormen van kanker en dat zien we terug in de lijst.'

Het veelvuldig voorkomen van kanker in Nederland, Denemarken en andere hoge-inkomenslanden is niet onvermijdelijk, stelt Wiseman. Gezonde voeding, voldoende lichaamsbeweging en een gezond gewicht kunnen volgens hem eenderde van de meest voorkomende gevallen van kanker voorkomen.

'Door niet te roken en verstandig te zonnen kunnen mensen hun risico op kanker nog verder verlagen. Als samenleving moeten we hierop inspelen en gezonde keuzes makkelijker maken.'


Met dank overgenomen van /RNW (RNW).
banner Station Europa