Afsluiting van het Internationaal Jaar van de Biodiversiteit 2010
In het kader van het Belgisch voorzitterschap en van het Internationaal Jaar van de Biodiversiteit werd in Bois du Cazier een conferentiedag georganiseerd. De recente besluiten van de top van Nagoya en de nieuwe verbintenissen van de EU i en de stakeholders in België voor na 2010, werden in debat gebracht.
In het kader van het Belgisch voorzitterschap en van het Internationaal Jaar van de Biodiversiteit, heeft de Federale Overheidsdienst Volksgezondheid, Veiligheid van de Voedselketen en Leefmilieu, in samenwerking met de Internationale Unie voor het behoud van de natuur en de natuurlijke hulpbronnen (IUCN) en Business and Society, op 14 december 2010 in Bois du Cazier (Charleroi, België), een dag georganiseerd over de thema’s “De sociaaleconomische waarde van biodiversiteit beter begrijpen en erover communiceren - Toekomst en economische voordelen voor iedereen - Biodiversiteit en maatschappelijke verantwoordelijkheid”. De recente besluiten van de top van Nagoya en de nieuwe verbintenissen van de EU en de stakeholders in België voor na 2010, werden in debat gebracht.
Biodiversiteit biedt ons, individueel en collectief, een veelheid van goederen en diensten die van essentieel belang zijn voor onze waardigheid, onze culturen en ons welzijn. Deze goederen en diensten worden vaak beschouwd als verworven en onuitputtelijk. Een diepere bewustwording van al deze voordelen, laat dus een betere communicatie toe met het oog op de bescherming of het herstel van de biodiversiteit. De optimalisatie van de voordelen voortvloeiend uit deze biodiversiteit en de beperking van de risico’s verbonden aan het verlies ervan voor de bedrijven en de consumenten, zijn belangrijke maatregelen in het kader van een maatschappelijk verantwoord beleid. Het is dus belangrijk om, waar toepasselijk, de actie van de overheden te koppelen aan een aanpak waarbij de markt, de culturele waarden en het maatschappelijk middenveld worden betrokken, en wel door een dialoog tussen alle stakeholders.
Direct aansluitend op het in Nagoya bereikte akkoord en op de resultaten van het verslag over de economie van ecosystemen en biodiversiteit (TEEB), heeft de conferentie opzettelijk de sociaaleconomische waarde van de ecosystemen benadrukt, eerder dan de loutere bescherming van de natuur, waarden die vaak worden miskend en verkeerd begrepen. Het efficiënt gebruik van de hulpbronnen en materialen, alsook de duurzame consumptie- en productiewijzen, vormden de twee polen van het duurzaam gebruik van biodiversiteit en de rode draad van de conferentie.
Sommige acties die al door gerenommeerde actoren ten uitvoer werden gelegd, verdienen, na evaluatie van hun toepasselijkheid en effecten in het veld, ten gunste van de bedrijven, de werknemers en vakbonden, de lokale actoren en de consumenten, te worden bevorderd en uitgebreid. Een betere bevatting, door de maatschappij, van de sociaaleconomische waarde van biodiversiteit, blijkt een onvermijdelijke fase en noodzakelijke voorwaarde te zijn voor een goede communicatie en dus voor de aanpassing en integratie van biodiversiteit.
Met het oog op het decennium 2011/2020 van de biodiversiteit bij de VN i, en ter afsluiting van dit jaar gewijd aan de biodiversiteit, zijn op de conferentie verschillende grote ideeën uit de bus gekomen. Één van deze ideeën beoogt een grondiger studie van biodiversiteit in een zowel geïntegreerde als sectorale aanpak. Een ander idee betreft het klimaat dat een directe impact heeft op de biodiversiteit. De acties in deze beide domeinen moeten op elkaar inspelen om een synergie-effect te scheppen. De doelstellingen bepaald voor het ene domein, moeten voor het andere tot concrete maatregelen leiden. Een derde idee wijst erop dat biodiversiteit een zaak is van allen en hoofdzakelijk op nationaal en regionaal niveau ten uitvoer moet worden gelegd. Voor de inzet van alle actoren, zowel de private sector als de publieke sector, het grote publiek en de lokale actoren, blijft de dialoog het meest efficiënte middel om het actiekader te bepalen alsook de in het werk te stellen middelen op het meest aangewezen niveau.
Behalve de balans van de politieke actie vereist voor 2011 en van de nodige coherentie die aan de vooravond van nieuwe strategische en operationele uitdagingen zowel op niveau van de EU als van het land zelf moet worden verzekerd, heeft deze dag eveneens toegelaten de toekomstige uitdagingen af te bakenen in de domeinen van het duurzaam gebruik van de hulpbronnen en van de bevordering van het behoud van de biodiversiteit. Zo is deze dag een extra stap naar een permanent forum voor uitwisselingen, bevatting en communicatie tussen solidaire actoren van verschillende horizons.
De resultaten van deze conferentie zullen eveneens bijdragen tot de tenuitvoerlegging van het Belgisch federaal plan 2009-2013 gericht op de economie en dat de integratie beoogt van biodiversiteit in vier federale sleutelsectoren (Economie, Ontwikkelingssamenwerking, Wetenschapsbeleid en Transport).