Nederland en Frankrijk: gedragscode tegen internetcensuur
Nederland en Frankrijk richten een werkgroep op die een 'internationale gedragscode' moet gaan uitwerken tegen censuur op internet.
Dat hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen, Maxime Verhagen i en Bernard Kouchner i, in een verklaring bekendgemaakt.
De ministers stellen dat het aantal landen waar nieuwe media worden gecensureerd de afgelopen tijd sterk is toegenomen, ondanks toezeggingen over een vrij internetgebruik op onder meer de Wereldtop over de informatiemaatschappij in 2005 in Tunis.
Gestraft
In tal van landen worden internetgebruikers gecontroleerd en gestraft voor het uiten van hun mening, zo zeggen de ministers. Verhagen en Kouchner willen er voor zorgen dat 'internet een universeel en open medium blijft waar de fundamentele vrijheden worden beschermd'.
De werkgroep moet bestaan uit landen die bescherming van vrijheden op internet bevorderen, maar ook internationale organisaties en voorvechters van mensenrechten zijn ervoor uitgenodigd. Deelname van internetondernemingen beschouwen de twee landen ook essentieel.
Export technologie
Voor deze ondernemingen zou een gedragscode kunnen worden opgesteld over de export van technologieën voor het filteren en blokkeren van internet. Daarnaast zou er een mechanisme moeten komen voor het monitoren van de vrijheid van meningsuiting op internet en zou er hulp kunnen worden geboden aan cyberdissidenten. Verder onderzoeken de deelnemers de mogelijkheden om de 'universaliteit van internet' een juridische basis te geven.
Volgens woordvoerder Bart Rijs van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken kan het nog jaren duren voordat er internationale wetten voor een vrij internetgebruik zijn. 'Het is een heel nieuw gebied', aldus Rijs. Maar een vrijwillige gedragscode ligt minder ver in het verschiet. Door zich er aan te houden zouden landen en bedrijven kunnen laten zien dat ze maatschappelijk verantwoord bezig zijn.
Vaak samen
De werkgroep komt eind juni/begin juli voor het eerst bijeen in Parijs. Het is nog niet bekend welke landen, organisaties en bedrijven ervoor worden uitgenodigd. De tweede bijeenkomst is in het najaar in Nederland.
Nederland en Frankrijk trekken vaak samen op op het gebied van mensenrechten. Zo initieerden ze in maart een oproep van de Europese Unie i aan Iran om een einde te maken aan de censuur van internet.