Innovatie en moderner beleid sleutel tot groei Europese industrie volgens Europese ministers
©Belgian presidency
De ministers van Industrie van de 27 lidstaten, IJsland en Noorwegen ontmoeten elkaar vandaag in Louvain-la-Neuve. De informele bijeenkomst wordt voorgezeten door Waals minister Jean-Claude MARCOURT in aanwezigheid van de heer Antonio TAJANI i, de vicevoorzitter van de Europese Commissie en mevrouw Maire Geoghegan-Quinn i, Europees commissaris voor Onderzoek, innovatie en wetenschap.
Er staan 2 onderwerpen op de agenda: het gemoderniseerde industriebeleid van de Europese Unie en de Innovation Union (unie voor innovatie).
De ministers zijn vragende partij voor het voeren van een ambitieus industrieel beleid dat kan beantwoorden aan de uitdagingen die gepaard gaan met de mondialisering en de overgang naar een groenere economie.
De minister en voorzitter in functie van de Raad Concurrentievermogen, domein industrie, de heer Jean-Claude MARCOURT, herhaalde dat de industrie een essentiële motor blijft voor de Europese groei. Het is echter nodig om een modern industrieel beleid te voeren “dat een generiek en een doelgericht beleid combineert" en dat rekening houdt met de transversale dimensie.
Het Europese innovatiebeleid is wat dat betreft een centraal element om de overgang van de Europese industrie te ondersteunen. Men zal duidelijke verbanden moeten leggen met een ander beleid (handel, concurrentie, werk, onderwijs …) De financiering blijft cruciaal om ondernemingen te helpen stappen te zetten naar innovatie of internationalisering.
De meeste delegaties drongen erop aan de toegang tot risicokapitaal te bevorderen om de efficiëntie van de huidige financieringsprogramma’s te verbeteren. Ze vroegen ook om blijk te geven van meer creativiteit om innovatie te financieren.
Gezien de centrale positie die kmo's innemen in het economische weefsel van de Unie, zou men het “Think Small first”-principe moeten toepassen op verschillende initiatieven op vlak van industrie- en innovatiebeleid.
Hier gaat het erom in de SBA te identificeren wat goed werkt en deze te versterken. Men dient ook bijzondere aandacht te besteden aan de zwakke punten van de SBA en zich in te spannen om deze weg te werken.
Alle deelnemers wezen ook op het belang van een Europees octrooi, de versterking van intellectuele eigendom en de normalisatie van infrastructuur voor nieuwe producten op de markt.
Het clusteringbeleid werd vermeld als drager voor het verspreiden van innovatie. Het gaat hier namelijk om het stimuleren van samenwerkingen die het overdragen van onderzoeks- en innovatieresultaten in bedrijven bevorderen.
Bijzondere aandacht moet uitgaan naar opleiding, ondernemingsgeest en algemene creativiteit.